System Informacji i nowe tablice adresowe w Kaliszu

Kaliski System Informacji Miejskiej

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji kontynuuje prace zmierzające do wprowadzenia jednolitego systemu oznaczeń na całym obszarze miasta. W zeszłym roku, na zlecenie MZDiK, Koncepcję Systemu Informacji Miejskiej w Kaliszu przygotowało wrocławskie biuro projektów Linia s.c. Obecnie przygotowywana jest szczegółowa dokumentacja techniczna oznakowania 9 (Czaszki, Dobro, Kaliniec, Rogatka, Rypinek, S. Sulisławice Kol., Widok, XXV-lecie, Zagorzynek) spośród 26 obszarów miasta. Kolejność wynika ze współfinansowania zadania z budżetów obywatelskich tych osiedli. System obejmuje drogowskazy dla kierowców i pieszych, informatory na przystankach, tablice informacyjne zawierające plany, opisy i fotografie najcenniejszych zabytków i atrakcji, tablice z nazwami ulic, mostów i rzek oraz tablice adresowe w Kaliszu.

Zgodnie z wskazaniami sondy internetowej system został zaprojektowany w dwóch wersjach plastycznych: podstawowej, tj. biało-niebiesko-czerwonej do stosowania poza obszarem Śródmieścia i wersji dedykowanej Śródmieściu w tonacji biało-brązowej.

Elementy systemu informacji miejskiej w Kaliszu w obszarze Śródmieścia
Elementy SIM Kalisz w obszarze Śródmieścia

Tablice adresowe w Kaliszu

Właściciele posesji prywatnych, którzy w zgodzie z obowiązującymi przepisami muszą oznakować swoje nieruchomości, również mogą skorzystać z przyjętych wzorów i technologii. Dzięki temu poprawi się wystrój przestrzeni publicznej, a osoby poszukujące tych informacji łatwiej dotrą do celu. Nawiązująca do flagi miasta forma graficzna tablic, poprzez zawarcie „ostrego” akcentu wizualnego – czerwonego pola – ułatwia wyłowienie elementów SIM z otoczenia.

Kalisz - numery na dom w obszarze Śródmieścia
Tabliczka adresowa w obszarze Śródmieścia
Tabliczka adresowa w Kaliszu poza obszarem Śródmieścia
Tabliczka adresowa poza obszarem Śródmieścia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W systemie przyjęto dwa typy wielkości tablic i związane z nimi rozwiązanie konstrukcyjne. Typ 1 – tablice z cyfrą numeru porządkowego o wysokości 90 mm – tablica podstawowa w ramce oraz typ 2 – tablice z cyfrą numeru porządkowego o wysokości 180 mm – tablica płaska do stosowania w przypadku posesji znacznie oddalonych od ulicy.

Tablice adresowe w Kaliszu i ich moduły wielkości
Moduły tablic adresowych w SIM Kalisz

Treść tabliczki, poza numerem posesji, uzupełnia nazwa ulicy oraz nazwa zarządcy/właściciela nieruchomości lub oznaczenie lokali dostępnych z danej klatki schodowej. Rysunki szczegółowe kolorystyki i rozmieszczenia treści można pobrać tu: tabliczka adresowa w Śródmieściu i tabliczka adresowa poza Śródmieściem.

Tablice adresowe w Kaliszu zaprojektowano w technologii odblaskowej. Lico tablic (strona z treścią) wykonane jest w postaci nadruku cyfrowego na drogowej folii odblaskowej pierwszego typu z dodatkowym zabezpieczeniem treści przed starzeniem pod wpływem promieniowania UV specjalnym laminatem. Rozwiązanie to poza atrakcyjnym wyglądem gwarantuje wieloletnie użytkowanie.

Elementy SIM Kalisz poza obszarem Śródmieścia
Elementy SIM Kalisz poza obszarem Śródmieścia