System Informacji Miejskiej Aglomeracji Górnośląskiej

System Informacji Miejskiej Aglomeracji Górnośląskiej

Miasta tworzące największą aglomerację w kraju – aglomerację górnośląską – powinny posiadać jednolity i wspólny system oznaczeń. Oczywiście dla podkreślenia odrębności każdego z nich system zawierać musiałby pewne modyfikacje, ale takie, które nie zakłóciłyby ogólnego wrażenia spójności i jednoznaczności oznaczeń – zauważają specjaliści z firmy PPU Linia s.c. W Tychach trwa budowa kompleksowego systemu, na kanwie którego mógłby powstać system informacji miejskiej aglomeracji górnośląskiej.

Jednolicie i czytelnie podpisane nazwy ulic na skrzyżowaniach, budynki oznaczone swoimi numerami porządkowymi, drogowskazy, tablice informacyjne, plany mapowe, opisane przystanki komunikacji miejskiej. Wszystko to sprawia, że szybciej możemy odnaleźć interesujący nas adres, policja czy pogotowie bez problemu dociera na miejsce wezwania, a przyjezdni łatwiej odnajdują się w przestrzeni miejskiej. Niezmiernie ważnym jest, by system oznaczeń był czytelny i spójny, by elementy oznakowania były do siebie podobne wizualnie. Wówczas łatwiej będzie je „wyłuskać” z przestrzeni miejskiej i szybko odczytać informację.

System informacji miejskiej w Tychach - tablice adresowe
SIM Tychy – tablice adresowe

 

System informacji miejskiej w Tychach - tabliczki z nazwami ulic
SIM Tychy – tabliczki z nazwami ulic

A to dopiero początek. W ślad za tym powstaną kolejne nośniki informacji.

System informacji miejskiej w Tychach
System informacji miejskiej w Tychach

System wykonywany jest w najlepszych technologiach, sprawdza się w praktyce i mógłby stać się systemem, który obsługiwałby wszystkie miasta aglomeracji. Z powodzeniem mógłby zostać przeszczepiony i zaimplementowany w miastach sąsiednich. Spójrzcie na przykładowe propozycje implementacji systemu tyskiego w Sosnowcu i w Chorzowie.

System informacji miejskiej w Chorzowie - propozycja plastyczna
Propozycja systemu informacji miejskiej w Chorzowie
System informacji miejskiej w Sosnowcu - propozycja plastyczna
Propozycja systemu informacji miejskiej w Sosnowcu

A tak według autorów systemu informacji w Tychach mogłyby wyglądać tablice z nazwami ulic w całej aglomeracji górnośląskiej.

system informacji miejskiej aglomeracji górnośląskiej
Propozycja systemu informacji miejskiej na obszarze GZM – tabliczki z nazwami ulic

Oczywiście można prezentować pogląd, że każde z miast powinno posiadać swój własny, odrębny system. Może i tak. Jeśli by jednak uwzględnić fakt, że mamy do czynienia z aglomeracją, czyli miastami bezpośrednio ze sobą graniczącymi, które w znacznej mierze się wzajemnie przenikają, to twierdzenie takie staje się już nieco mniej uzasadnione. Gdyby dołożyć do tego fakt, że dotychczas w żadnym z pozostałych miast aglomeracji nie powstał i nie powstaje żaden kompleksowy System Informacji Miejskiej, to może warto rozważyć przyjęcie na całym obszarze Górnośląskiego Związku Metropolitalnego systemu wdrażanego obecnie w Tychach?

One thought on “System Informacji Miejskiej Aglomeracji Górnośląskiej

  • 26 lutego 2016 at 13:51
    Permalink

    Fajnie by było, gdyby cała aglomeracja została tak oznakowana….. ale kiedy to będzie???