Site icon Sigdes.pl

Jak stosować kołki do styropianu?

kołek do styropianu

dybel do styropianu

Jak stosować kołki do styropianu?

Coraz większa liczba budynków – nowych i modernizowanych – posiada elewację, w której zewnętrzną warstwą jest przykryty tynkiem cienkowarstwowym styropian. Rozwiązanie to, świetne pod kątem izolacyjności termicznej, rodzi jednak pewne problemy, gdy chcemy coś do tak wykonanej elewacji przymocować. Jeżeli jest to ciężki element, np. konstrukcja daszku nad wejściem to musimy stosować kotwy osadzone w warstwie konstrukcyjnej muru. Jeżeli jednak mamy do zamocowania coś lekkiego, np. lampę, tabliczkę adresową lub budkę lęgową dla ptaków to możemy zastosować kołki do styropianu.

Stosowane obecnie ocieplenia budynków standardowo wynoszą 15 – 20 cm, więc tradycyjne kołki osadzane w warstwie konstrukcyjnej muru muszą być bardzo długie, a to znacząco utrudnia montaż – kto z nas ma w domu wiertło o długości 30cm? Dodatkową zaletą dybli do styropianu jest brak mostków termicznych – kołek nie sięga do warstwy konstrukcyjnej.

tabliczka adresowa na elewacji ze styropianu
budka dla ptaków zamocowana do elewacji ze styropianu
W zależności od ciężaru i ilości punktów mocowania elementu do ściany dobieramy dybel odpowiedniej długości. Kołki renomowanych producentów mogą przenosić nawet do 5 kg obciążenia na jeden punkt. Pamiętajmy jednak, że nie tylko wytrzymałość kołka się liczy – ważny jest też rodzaj użytego styropianu i jakość jego zamocowania do warstwy konstrukcyjnej muru.

Dobrym pomysłem jest też zastosowanie kilkumilimetrowych podkładek dystansujących mocowany element od ściany (np. w postaci plastikowych zakrętek). Podkładki te ograniczą ryzyko powstania nieładnych zacieków od gromadzącego się kurzu.

Kolejność prac

otwór prowadzący
wkręcanie kołka
osadzone kołki do styropianu
Exit mobile version